WIECZÓR NAUKOWCÓW

Aneta Zachmyc-Rogacka
8 kwietnia, 2024
Wieczór Naukowców
 

W piątek 22 marca odbyła się druga edycja ,,Wieczoru Naukowców” w naszej szkole. Uczestnikami byli chętni uczniowie klas IV – VIII. Zajęcia z chemii odbywały się pod hasłem ,,Sekrety apteczki pierwszej pomocy”. Uczniowie wykonywali cztery doświadczenia: ,,Oczyszczający węgiel”, ,, Lampa lawa”, ,,Atrament sympatyczny” i ,,Jodyna i wybielacz”. Ich celem było pokazanie, że leki i środki opatrunkowe obecne w każdej domowej apteczce, mogą być źródłem wiedzy i doskonałym odczynnikiem do przeprowadzenia eksperymentów chemicznych. W trakcie zajęć uczniowie kształcili umiejętność obserwacji i formułowania wniosków. Z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem włączali się w przebieg zajęć, a spektakularnym efektom doświadczeń towarzyszyły duże emocje. W pracowni informatyczno-technicznej uczniowie programowali Ozoboty tak, aby uwzględniając odpowiednie znaki drogowe, bezpiecznie przejechały z domu do ZOO. W drugiej pracowni informatycznej uczniowie brali udział w warsztatach z druku 3D, gdzie tworzyli piękne ozdoby wielkanocne. Zagadnienia związane z ekologią i budową wulkanu przybliżyły zajęcia z geografii. Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia, które obrazowały siłę wybuchu wulkanu oraz eksperymenty związane z grawitacją ziemską, zasoleniem Bałtyku, zawartością tlenu w powietrzu i zanieczyszczeniem wód.  Na wieczorze naukowym matematyka zajmowała się w tym roku kryptologią. Uczniowie poznali krótką historię szyfrowania oraz różne rodzaje szyfrów. Kolejne grupy zmagały się z prostymi szyframi anagramowymi, szyframi podstawieniowymi oraz szyframi z siatką. Wśród szyfrów podstawieniowych pojawił się słynny szyfr Juliusza Cezara. W kilku grupach wystarczyło nawet czasu na zapisywanie imienia podstawieniowym szyfrem tabelkowym odpornym na złamanie metodami statystycznymi. Dzieci mogły się również przekonać, że jeśli nie zmienimy pierwszej i ostatniej litery w wyrazie, a pozostałe zapiszemy w dowolnej kolejności, to nasz mózg nie będzie miał kłopotu ze zrozumieniem tekstu. W kolejnej sali dominowały doświadczenia z wykorzystaniem balonów. Używając ich, uczestniczący w wieczorze naukowców uczniowie mogli samodzielnie wykonać odrzutowy poduszkowiec. Chłopcy z klasy VIII pokazali, jak zrobić ,,szaszłyk” z balona, podnieść z pomocą balona szklankę. „Magiczne mleko” to kolejny eksperyment, który udowodnił uczniom, że po wkropleniu do mleka wodnych tuszy, kolory nie mieszają się ze sobą. Po dodaniu detergentu, napięcie powierzchniowe wyrównuje się, kolory zaczynają się energicznie mieszać, co daje taki spektakularny efekt. Dla uczestników zajęć biologicznych wspólnie z grupą młodzieży z klas VI przygotowaliśmy zadania związane z obserwacją mikroskopową. Uczniowie samodzielnie przygotowywali preparaty, mieli do wyboru tkanki roślinne (paprykę i łodyżkę mchu) oraz wodę ze stawu. Młodzi naukowcy obserwowali swoje obiekty pod mikroskopem. Byli zaskoczeni bogactwem organizmów, które znaleźli w wodzie. Były to pantofelki, glony, bakterie.

Uczniowie Szkolnych Kół: Biologicznego, Geograficznego, Informatycznego oraz uczniowie Wolontariatu wspomogli swoją pracą i zaangażowaniem ,,Wieczór Naukowców”.

Nauczyciele przygotowujący ,,Wieczór Naukowców”:

Agnieszka Dyrka, Katarzyna Jaśniak, Ewa Jerczyńska, Halina Konstańczak, Anna Kwiatkowska, Ewa Mularczyk, Maria Rakowiecka, Angelika Ostysz, Paulina Sarbinowska, Aneta Zachmyc-Rogacka, Joanna Żurawska.