Ageizm, adultyzm i skafander starości

Anna Ignasińska-Zjeżdżałka and Mariola Cieślak
29 listopada, 2021

Stowarzyszenie Creo jest organizacją, która wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego poprzez realizację programów w szkołach. Szkoli, doradza, wspiera i rozwija wolontariat. Dzięki nim wielu młodych wolontariuszy i wolontariuszek zaczęło pomagać potrzebującym czerpiąc z tego ogromną satysfakcję. Stowarzyszenie Creo pomaga zmieniać stereotypowe postrzeganie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Właśnie warsztaty na temat starości, przeprowadzono dla wolontariuszy ,,English with passion” w miniony czwartek w naszej szkole. Pani Nina bardzo ciekawie opowidziała nam o postrzeganiu starszych ludzi przez społeczeństwo, pokazując nam, że starsi ludzie to ludzie pełni pasji, zainteresowań, ciekawości świata. Dzięki filmikowi, który jest w załączniku poznaliśmy pana Juliusza, Jana, Zygmunta ,oraz dwie panie  Marie oraz Gizelę i Stefanię. Musicie koniecznie obejrzeć, ponieważ można sie wiele od nich nauczyć.Ludzie Ci są pełni pasji, marzą o takich samych rzeczach jak my, nieco młodsi. Film uświadamia nam, że zmienia się tylko ciało, a to co w środku, nasze pragnienia, marzenia, pozostają często te same. 

Nasi wolontariusze mieli możliwość poczuć jak to jest mieć problem z widzeniem, mogli zobaczyć świat przez okulary symulujące różne choroby związane z widzeniem jak jaskra, zaćma. Mieli też szansę przejść się po szkole i wejść po schodach w ważącym ponad 20 kilogramów kombinezonie, który uświadamiał jak czuję sie osoba starsza, która słabo widzi i słyszy, jak trudno jej się poruszać. 

,,Dla mnie spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem. Bardzo podobało mi się jak mogliśmy ubrać na siebie kostium starości i przez chwile w nim pochodzić. Było to fajne, że mogliśmy coś założyć i poczuć się jak osoba starsza. Uwielbiam  takie warsztaty gdzie można na sobie czegoś doświadczyć.” -komentuje warsztaty Idalia.

,,Warsztaty z Creo uświadomiły mi że starsi ludzie są bardzo ”kolorowi” mają dużo zainteresowań, które tak naprawdę niewiele różnią się od naszych”-mówi nasza wolontariuszka Ania.

 Karolinie warsztaty  uświadomiły z jakimi przeciwnościami zmagają się starsze osoby. ,,Łatwiej jest mi teraz zrozumieć jak się czują i w jaki sposób mogę im pomóc.”

Warsztaty to początek naszej przygody z Creo i z ludźmi starszymi. W szkole będzie można zobaczyć gazetkę dotyczącą tej kampanii, a w planach mamy bardzo ciekawy projekt związany z osobami starszymi w naszym otoczeniu.  Szanujmy ludzi starszych i pamiętajmy, że pojęcie starośc jest pojęciem  względnym. Jak to powiedziała jedna z naszych wolontariuszek, zależy od naszego stanu umysłu, a nie wieku.

Na koniec motto ze strony stowarzyszenia Creo:

,,W każdym z nas jest Wielkoduch – trzeba mu tylko pomóc rozwinąć pelerynę i wskazać gdzie i w jaki sposób można pomagać potrzebującym. Bo fajnie jest pomagać.”

https://www.youtube.com/watch?v=o3YPrvD-eMw