NO backpack day

Karolina Goźdź - Pawłowska
26 stycznia, 2024
No backpack day
3b

Dziś obchodziliśmy w naszej szkole „No backpack day” czyli Dzień bez plecaka.

Uczniowie naszej szkoły wykazali się ponownie kreatywnością i zaangażowaniem, pakując swoje przybory, książki i drugie śniadanie do przeróżnych pojemników.

Na szkolnych korytarzach pojawiły się kosze zakupowe, pojemniki na ciasto, taczki, garnki, skrzynki na narzędzia, kosze na śmieci, beczki i wiele innych, których nie sposób wymienić. Był to zdecydowanie nietypowy i bardzo emocjonujący dzień. Jesteśmy przekonani, że “No backpack day” zagości w kalendarzu wydarzeń szkolnych jeszcze nie raz, ale czy wiemy, skąd pomysł na taki dzień?

Ma on swoje korzenie w USA, a jego pomysłodawcą jest Mongai Fankam- aktywistka i założycielka fundacji “Fankam”.

Jako dziecko Fankam wielokrotnie podróżowała wraz z matką do Kamerunu, gdzie przez lata spotykała się z trudnymi warunkami bytowymi i edukacyjnymi tamtejszych dzieci. Nieliczne, oddalone o wiele kilometrów szkoły oraz podręczniki noszone w ręku czy reklamówce zapadły jej w pamięci.

Jako dorosła kobieta zainteresowała tematem lokalną społeczność oraz placówkę, w której podjęła pracę. Postanowiła zorganizować dzień, który miał dać do myślenia. Tego dnia pierwszy raz poproszono uczniów, by zastąpili wygodny plecak plastikową torbą zakupową. Ci, którzy dołączyli do akcji, mieli na własnej skórze odczuć komfortowe warunki, w których przyszło im funkcjonować na co dzień.

Z roku na rok do akcji “Dzień bez plecaka” dołączało coraz więcej placówek oświatowych, a prowadzone w tych dniach zbiórki pieniędzy umożliwiły zakup w pełni wyposażonych plecaków, które następnie wysłano do najbardziej potrzebujących.