,,Wieczór Naukowców”

Aneta Zachmyc-Rogacka
4 kwietnia, 2023
W piątkowe popołudnie, 24 marca, odbył się ,,Wieczór Naukowców”. Uczestnikami  byli chętni uczniowie klas IV – VII. W pracowni informatycznej uczniowie programowali pojazdy zbudowane z LEGO EDUCATION SPIKE oraz tworzyli przepiękne ozdoby wielkanocne za pomocą długopisów 3D. Poznawali świat przyrody na zajęciach biologii, wykonując własny preparat w kropelce wody, podziwiając jego komórkową budowę pod mikroskopem. Zagadnienia związane z ekologią i budową wulkanu przybliżyły zajęcia z geografii. Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia, które obrazowały siłę wybuchu wulkanu oraz eksperymenty związane z grawitacją ziemską, zasoleniem Bałtyku i zanieczyszczeniem wód.

Pierwsze zadanie matematyczne wiązało się z dwiema grupami kolorowych kwadracików, z których dzieci tworzyły tajemnicze obrazki, widoczne dopiero po obejrzeniu ich przez czerwoną folią. Zadanie wykorzystywało stopień odbicia czerwonych promieni przez różne kolory i wiązało się z długościami fal. Drugie zadanie opierało się na dwójkowym zapisie liczby. Dzieci w myśli wybierały liczby od 1 do 63, odszukiwały je w sześciu kolejnych tabelach, a pani Agnieszka je odgadywała. Zdumienie zwłaszcza najmłodszych uczniów było ogromne. Uczniowie  dowiedzieli się między innymi na czym polega zjawisko odrzutu i wykorzystali je podczas ,,wyścigu balonów”. Zbudowali poduszkowiec wykorzystując płytę CD i balon, dowiedzieli się jak odróżnić jajko ugotowane od surowego, wykorzystując zasadę bezwładności itp. Doświadczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zachęcały  do samodzielnego eksperymentowania. W zajęciach kreatywnych uczniowie popisali się swoimi umiejętnościami plastycznymi i technicznymi.

Uczniowie Szkolnych Kół: Wolontariuszy, Biologicznego, Geograficznego, Informatycznego wspomogli swoją pracą i zaangażowaniem.

Nauczyciele przygotowujący Wieczór „Naukowców”

Agnieszka Dyrka, Angelika Ostrysz, Aneta Zachmyc-Rogacka, Anna Kwiatkowska, Ewa Jerczyńska, Ewa Mularczyk, Halina Konstańczak, Joanna Piasecka, Joanna Żurawska, Katarzyna Jaśniak, Paulina Sarbinowska.


Kontakt

Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni im. 68. Wrzesińskiego Pułku Piechoty

Phone

+48 (61) 61 436 01 64

 

Email

ssp-1@wrzesnia.pl