SZLAKIEM POLSKIEGO RENESANSU

Mariola Cieślak and Katarzyna Wyrozumialska
29 maja, 2022
Ekscytujące i pełne wrażeń trzy dni spędzili uczniowie klasy 7c i 7d, podróżując po naszej pięknej ojczyźnie w ramach projektu POZNAJ POLSKĘ. Od 24 do 26 maja 2022 młodzież miała okazję poznać jedne z ciekawszych zakątków polskiego dziedzictwa narodowego. Zaczęliśmy od Łodzi i zwiedzania wielokulturowego obszaru tego przemysłowego miasta. Następnie ruszyliśmy w podróż do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie poznaliśmy jego historyczny układ. Sulejów i opactwo cystersów to był ostatni punkt tego dnia. Zostaliśmy tu niezmiernie miło ugoszczeni przez księdza proboszcza, który nie tylko zapoznał nas z obiektem, jego historią, ale również dał nam okazję do wysłuchania śpiewu cystersów, utworów specjalnie dla nas wykonanych. Obiadokolacja i zakwaterowanie w hotelu były czasem regeneracji sił przez drugim dniem.

O poranku ponownie wyruszyliśmy naprzeciw przygodzie. Spacerowaliśmy pięknymi uliczkami Kazimierza Dolnego, zapoznaliśmy się z życiorysem Stefana Żeromskiego, goszcząc w muzeum jego imienia w Nałęczowie. Przejazd do Puław był okazją do zwiedzenia zespołu pałacowo – parkowego Czartoryskich z XVIII – XIX wieku. Pełen emocji czas zakończony został spacerem po nadwiślańskiej promenadzie.

Trzeciego ostatniego dnia wyprawy naszym celem, oprócz poznawania zakątków naszej pięknej ojczyzny, była chwila relaksu w największym w Europie wodnym świecie rozrywki SUNTAGO. Po blisko 2 godzinach wodnych atrakcji, wyruszyliśmy do XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, gdzie dodatkową atrakcję sprawił nam los. Byliśmy świadkami lokalnego święta i parady wozów strażackich.

Wyjazd sprawił nam wiele radości. Nastąpił jednak czas powrotu do domu, gdzie  mogliśmy podzielić się z bliskimi wrażeniami z wycieczki.

[M. Cieślak & K. Wyrozumialska]


Kontakt

Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni im. 68. Wrzesińskiego Pułku Piechoty

Phone

+48 (61) 61 436 01 64

 

Email

ssp-1@wrzesnia.pl