Klasa sportowa

Ilona Zielińska-Czubek, Maciej Lisiecki and Błażej Jaworski
2 września, 2021

W nowym roku szkolnym 2021/2022 rusza klasa sportowa o profilu piłka siatkowa dla dziewcząt oraz piłka nożna dla chłopców. Trudny okres pandemiczny i ograniczony dostęp do aktywności fizycznej zmobilizował trenerów naszej szkoły do rozpoczęcia naboru w lutym tego roku. Pierwszym krokiem było poprowadzenie zajęć pokazowych we wszystkich klasach trzecich SSP1. Dzieci były zachwycone możliwością podjęcia aktywności ruchowej, a atmosfera panująca podczas zajęć zobrazowała nauczycielom, jak bardzo ich uczniowie spragnieni są sportu. Nasi trenerzy postanowili rozszerzyć swoje działania i ruszyli na podbój mediów, aby dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

Ogłoszenia w lokalnej prasie, radio oraz portalach internetowych sprawiły, że już po dwóch tygodniach klasa sportowa okazała się być kompletna. Po spotkaniu z rodzicami dzieci wzięły udział w testach sprawnościowych oraz badaniach sportowych i na ich podstawie komisja rekrutacyjna wyłoniła trzydziestoosobową grupę. Wychowawcą klasy sportowej 4c oraz trenerem siatkarek będzie pani Ilona Zielińska-Czubek, trenerem piłkarzy – pan Maciej Lisiecki, natomiast nad sprawnością ogólną czuwał będzie pan Błażej Jaworski.

Ponieważ klasę współtworzą uczniowie z SSP1 oraz spoza niej, trenerzy zorganizowali piknik integracyjny, by zarówno dzieci jak i rodzice mogli się bliżej poznać jeszcze przed wakacjami. Na spotkaniu pojawiła się pani Dyrektor Arleta Nowak, która utwierdziła rodziców w przekonaniu, że podjęli słuszną decyzję, dając dziecku możliwość rozwoju sportowego pod okiem fachowców, pracujących w naszej szkole. Uczniowie w klasach sportowych mają rozszerzoną liczbę godzin wychowanie fizycznego o profilowane sześć z piłki siatkowej/piłki nożnej przy zachowaniu czterech godzin programowych. Wszystkim młodym adeptom życzymy powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu.

Dlaczego warto być w klasie sportowej

Oto kilka argumentów, dlaczego warto być w klasie sportowej

Dzieci potrzebują ruchu

Sport, nawet w tak dużej ilości (10 godzin zajęć tygodniowo), pozytywnie wpływa na stan zdrowia ucznia. Mimo dużego wysiłku, dziecko po takich zajęciach szybciej się uczy, gdyż czuje się pobudzone – mózg jest lepiej dotleniony, dzięki czemu łatwiej skupić się na nauce.

Sport kształtuje charakter

Sport kształtuje charakter uczniów – stają się oni zmotywowani do działania, posiadają silną wolę i chęć samorealizacji. Dodatkowo, od młodych lat uczą się organizacji. Muszą tak zaplanować swoje obowiązki, by znaleźć czas także na przyjemności. Wyznaczają sobie cele w życiu i do nich dążą.

Szansa na sukces

Sport rozwija pasję dziecka, co w przyszłości może zaowocować tym, że będzie ono bardziej zmotywowane, a także nie będzie szukało odreagowania emocji w inny sposób. Skupienie się na sporcie sprawia także, że dziecko nie spędza całego wolnego czasu przed komputerem, co w dzisiejszych czasach jest sporym zagrożeniem.

Zdrowe nawyki

Dziecko uczy się zdrowych nawyków, które są przydatne podczas całego życia. Mimo ukończenia szkoły osoby takie z chęcią spędzają czas na świeżym powietrzu i uprawiają sporty – co wpływa na ich stan zdrowia. Nawyki z dzieciństwa procentują w dorosłymżyciu.

Kontakty towarzyskie

Klasy sportowe bardzo zbliżają uczniów – przyjaźnie powstają dzięki wspólnej pasji. Podczas wyjazdów, obozów, treningów i zawodów dzieci uczą się obowiązku pomocy innym oraz współpracy.


Kontakt

Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni im. 68. Wrzesińskiego Pułku Piechoty

Phone

+48 (61) 61 436 01 64

 

Email

ssp-1@wrzesnia.pl